RAGEdev #1: Selam RAGE!

Just Roleplay ekibi tarafından yapılan duyuruların ve bilgilendirmelerin bulunduğu bölüm.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Calabresi
Mesajlar: 65
Kayıt: 05 Ağu 2018, 12:41
İletişim:

RAGEdev #1: Selam RAGE!

Mesaj gönderen Calabresi » 09 May 2019, 00:40

Selam.

Önceki duyurumuzda RAGE Multiplayer için çalışmalara başladığımızı ve ana odağın RAGE Multiplayer sunucusu olacağını duyurmuştuk. RAGE sunucusunun oyun modu üzerindeki temellerini attık ve geliştirilme sürecini RAGEdev duyuruları ile sizlere aktaracağız. Bu sayede SA-MP üzerinde yaptığımız gibi sunucunun geliştirilme sürecine tanık olmanızı, ayrıca farklı olarak geri dönüşler ile oyun modunu şekillendirmenizi istiyoruz.


Giriş ve Karakter Seçimi

RAGE üzerinde ilk şekillendirdiğimiz ve kodlanan sistemler giriş ve karakter seçimi sistemleri oldu. Henüz karakter yaratma ekranı olmasa da, RAGE'in imkanlarını görebilmek ve test edebilmek adına bu ekranlar iyi bir çalışma oldu.

Resim
(oyun içi resim)

Resim
(oyun içi resim)

Görüntülerden görebileceğiniz üzere şimdilik oldukça basit bir ekran mevcut ve giriş ekranından Just üzerindeki ana hesabınızla giriş yapıp karakterlerinizi Just panelinde olduğu gibi görebiliyorsunuz. Bu karakter seçimi daha sonra değişebilir veya daha farklı bir hale getirilebilir, şimdilik panel tasarımı yeterli olduğu için bunları koymayı uygun buldum. Karakterinizi seçtiğinizde oyun içerisinde karakterinizin son kaldığı noktaya ışınlanıyorsunuz.


Özel Chat

Görebileceğiniz ilk değişikliklerden biri RAGE'in kendi chat sistemini kullanmıyor oluşumuz. Gerekli imkanların mevcut olması, RAGE'in kendi chat sistemi de uzun mesajlara ve chat geçmişine izin vermediği için; kendi chat sistemimizi kodlamak şart hale geldi ve ilk kodlanan sistemlerden biri de bu oldu. Chat üzerindeki fontu, renkleri, uzunluğu ve chat geçmişini istediğimiz gibi modifiye edebilmemiz mümkün. Oyuna girdiğinizde etrafınızdaki son konuşmaların yüklenmesi, web panel üzerinden chat geçmişine ulaşmanız ve rollerle alakalı web üzerinden erişilen özel bir panel mümkün olacak ve büyük ihtimalle sonraki RAGEdev duyurusunda bunların tanıtımını yapacağız.

Resim
Basit Komutlar

Rol sunucularında olan temel rol komutlarını RAGE sunucusuna aktardık ve kullanılabilir durumda. Bunun pek detaylandırılacak bir yanı yok, herşey SA-MP üzerinde olduğu gibi çalışıyor.

Resim
Eşya Sistemi

Eşya sistemi, SA-MP üzerinde geliştirdiğimiz sistemin neredeyse aynısı denebilir. Ek olarak; RAGE'in bizlere sunmuş olduğu arayüz imkanlarını iyice kullanabilme ve eşya sistemini bu arayüzle detaylandırabilme imkanımız olduğundan, SA-MP üzerindeki eşya sistemine kıyasla kullanımı oldukça kolaylaşan bir sistem olduğu söylenebilir.

Resim

Resim

Envanterinizdeki her eşya (kısıtlananlar hariç) yere bırakılabilir, kullanılabilir, çöpe atılabilir ve çantaya konulabilir. SA-MP üzerindeki sistemle tamamen eş olarak, sınırsız eşya türü hatta tek bir obje modeli üzerinden değişik eşyalar ekleyebiliyoruz. Çantalar da eşya sistemiyle beraber eklendi ve şu anda RAGE üzerinde tamamiyle kullanılabilir halde. GTA V içerisindeki objelerin çeşitliliği daha fazla olduğu için SA-MP sunucusunda eksik olan ve ekleyemediğimiz çoğu eşyayı hiçbir model sıkıntısı olmadan ekleyebileceğiz.

Resim

Resim

SA-MP'taki sistemden farklı olarak, /esyalar komutu yerine yerdeki eşyaları Y tuşuyla alınabilir hale getirdik. Eğer envanterinizde yer yoksa, envanterinizde taşıyabildiğiniz kadar miktarı alıyor ve bununla ilgili bir uyarı alıyorsunuz. Ayrıca, yere bırakılan eşyaların miktarları eşyaların üzerinde yazıyor.

Resim

Resim

Çantaların kullanımı da RAGE'in bizlere sunduğu imkanlar çerçevesinde daha kolaylaşmış durumda. SA-MP diyalogları nedeniyle birçok kişiye anlaşılması ve kullanımı zor gelen eşya sisteminin, RAGE üzerinde hiçbir problemle karşılaşmayacağına eminiz.


Yol Haritası

Bu aşamadan sonra yapacağımız şeyler tamamen sizlerden aldığımız geri dönüşlere dayalı olarak planlanacak ve oyun modunun tüm özellikleri buna göre şekillenecek. Eğer RAGEdev duyurularında gördüğünüz bir özellikten hoşlanmadıysanız veya ek fonksiyonlar istiyorsanız, bunu bizlere bildirerek yol haritamızı şekillendirmemizi sağlayabilir ve sizler de gelişim sürecinde rol sahibi olabilirsiniz.

RAGEdev duyuruları haftalık olarak paylaşılmaya devam edecek. Oyun modu biraz daha dolmaya başladığında SA-MP sunucusuna benzer şekilde bir kapalı beta yapacağız, ve bu kapalı betaya SA-MP sunucusunun beta oyuncuları dahil olacaklar. Beta oyuncuları arasına yeni eklemeler gerçekleşebilir, eğer bu sürecin bir parçası olmak istiyorsanız konuyla ilgili takipte kalmanız faydalı olacaktır.

Sonraki RAGEdev'de görüşmek üzere,
-Calabresi

Cevapla